Klub
23. 11. 2022

Lukáš Klouček: “Nebát se a jít si za svým snem”

ROZHOVOR S LUKÁŠEM KLOUČKEM, KTERÝ AKTUÁLNĚ NASTUPUJE ZA ŠVÉDSKÉ PIXBO! 🇸🇪💪

Ahoj Lukáši,


rozhodl jsi se pro velkou zkušenost v podobě přestupu do švédského Pixba, kde nastupuješ v kategorii juniorů a daří se ti pravidelně sbírat body.

Co bylo impulzem k tomu zkusit zahraniční angažmá? Proč sis vybral zrovna Pixbo a jak se rodil přestup?

Už jako malý kluk jsem snil o tom, že bych jednou chtěl hrát ve Švédsku. Utkat se proti nejlepším hráčům světa, ale nikdy jsem nepřemýšlel, v jakém týmu bych mohl hrát. Po zralé úvaze jsem oslovil několik předních týmů švédské ligy a dostal se do kontaktu s trenéry juniorské kategorie. Po příletu do Švédska byla moje první zastávka právě Pixbo Wallenstam, kde jsem měl být na čtrnáctidenní zkoušku. Když mi trenér po týdnu řekl, abych si začal hledat ubytování, nevěřil jsem vlastním uším. Díky této zprávě jsem zvážil další okolnosti a zůstal také kvůli skvělému zázemí, kolektivu a hráčskému růstu. S přestupem už pak nebyl žádný problém. Hradec mi umožnil tuhle životní zkušenost a jsem za to velice rád, děkuji.

Nějakou dobu už jsi ve Švédsku, jak to máš s bydlením a každodenními činnostmi jako je vaření, uklízení, praní a spousta dalších? Co bys poradil a doporučil hráčům, kteří také touží si vyzkoušet zahraniční angažmá?

S ubytováním v Göteborgu to bylo celkem složité. Ze začátku jsem nemohl najít žádné ubytování kvůli velké poptávce. Napsal jsem na spoustu ubytovacích prostorů, ale z velké části jsem nedostal ani odpověď. Můj poslední nápad byl napsat do Facebookových skupin a v době když už jsem ani nedoufal, se mi ozvala milá paní, která mi nabídla k pronájmu ve Švédsku velmi populární malý domeček. Než jsem našel toto ubytování, bydlel jsem v hotelu nedaleko florbalové haly Pixba. Od brzkého věku jsem veden k částečné soběstačnosti, takže každodenní činnosti jako vaření, uklízení a praní nebyly pro mě novinkou. Hráči, kteří si chtějí vyzkoušet tuto životní zkušenost by měli být jazykově vybaveni. Určitě je lepší, kdyby mohli jít do této zkušenosti ve dvou. Hlavně je důležité nebát se a jít si za svým snem!

Jaké největší rozdíly vidíš ze sportovního i organizačního hlediska ve Švédsku a v Česku?

Ze sportovního pohledu mohu říct, že nejvýraznější rozdíl bude v tempu hry a u hráčů spojení rychlosti s technikou florbalové hole. Ze začátku to byl pro mě velmi výrazný skok, na který jsem si postupem času zvyknul. Z organizačního pohledu je vidět zcela rozdílný přístup. V každé kategorie se zaměřují na florbalové aspekty pro danou kategorii. Dokonce každou kategorii vede organizační tým až čtyř osob, ale největší rozdíl bude právě ve zmiňovaném skvělém zázemí. Vše funguje na velmi profesionální úrovni.

Kdy se vracíš zpět do ČR a jaké bude tvoje další kroky v kariéře?

Také jeden z hlavních aspektů v tomto tématu hraje škola, která mi vyšla vstříc individuálním plánem do konce ledna. Moje další kroky v kariéře se vyvinou až postupem času.

Díky za tvůj čas a přejeme Ti, ať se ti i nadále daří! 🍀

Další­ články