Historie FbC Hradec Králové

1998 Počátky hradeckého florbalu se datují od roku 1998, kdy byl Miladou Růžičkovou založen kroužek při ZŠ Mandysova. Dva roky po drtivé porážce Tornáda Barrandov, pozdějšího stavebního kamenu SSK Future, a dalších úspěšných zápasech, začíná ŠSK Mandysova Hradec Králové hrát ligu mladších žáků.

1999-2000 Na mistrovství republiky na pražské Spartě sehrávají mladší žáci slušně sledované čtvrtfinále s Faraos, kdy dvě minuty před koncem vedeme nad soupeřem 4:1, abychom při koncertu sportu prohráli na nájezdy 0:3. Na středoevropském turnaji NisaOpen pak obsadíme druhé místo. V další sezóně na trenérskou lavici dosedají také Martin Hušek a Boris Linhart.

2000 – 2001 Na MČR v Kopřivnici 2001 podléháme stejnému soupeři opět na nájezdy, tentokrát však až v semifinále, čímž je pro hradecký florbal zajištěn první velký úspěch – bronz na Mistrovství republiky. Faraos, z jejichž řad se později rekrutují hráči SSK Future i české reprezentace, se stávají mistry, když deklasují 10:1 bývalého šampiona Očov Hodonín.

2002 – 2004 V následujících dvou sezonách zůstávají naši starší žáci, ale na mistrovství republiky (Brno 2002 a Žďár nad Sázavou 2003) končí až třináctí. Pozice obhajují alespoň na turnaji NisaOpen. Hradečtí hráči jsou pravidelně nominováni do výběrů SvFbU, kde mají možnost porovnat své dovednosti s nejlepšími ze svých vrstevníků. V sezoně 2003-2004 starší žáci a junioři vstupují do TJ Montas Hradec Králové. Realizační tým zde tvoří Martin Hušek, Boris Linhart a Jiří Šlenc st., zatímco Milada Růžičková zůstává při ŠSK Mandysova a vychovává další generaci hráčů. Tým starších žáků obsazuje čtvrté místo v regionu a juniorskému týmu se nepodaří postoupit do I.ligy, když skončí na druhém místě za rivalem z Hořic.

2004- 2006 FbC zahajuje se Sokolem Pardubice jednání o sloučení juniorských družstev s cílem vytvořit kádr nejvyšší české juniorské úrovně. V následující sezoně juniorský tým s mnohabodovým náskokem a exhibičním závěrem sezóny postupuje do juniorské I. ligy a vybraní hradečtí junioři pomáhají mužům z Pardubic postoupit do Fortuna extraligy. Nedodržení vzájemných dohod však vede k pádu z nejvyšší juniorské soutěže a rozchodu obou klubů.Na růstu FBC Hradec Králové se mezitím podíleli také dlouholetý partner hradeckého florbalu a současný hlavní sponzor, společnost Galex, Marek Jaroch (SSK Future), Viktor Kolář (FbC Liberec), David Zlatník (Tatran Střešovice), Janovský (FbC Pardubice) a Radim Cepek (HC Rychenberg).

2007 – 2009 Nová éra hradeckého florbalu začíná v roce 2007, kdy se z univerzit po naší vlasti sbíhají staří odchovanci a je založen tým Innebandytos, jehož název v sobě snoubí odkaz mezinárodní florbalové sounáležitosti spolu s posportovním uvolněním. Hradečtí mohykáni nezaváhají a ve své první sezoně vyhrávají Královéhradecký přebor mužů. Ve stejném roce Tomáš Hrbek zakládá ambiciózní CSP Hradec Králové. Po neúspěšných jednáních o spolupráci CSP přechází několik talentů FBC a vzájemná komunikace se ochlazuje. Florbalový klub začíná spolupracovat s třetím hradeckým oddílem, APS Hradec Králové. Dobře zvolená hostování pomáhají k osobnímu růstu hráčům obou oddílů, starší žáci vyhrávají „Přebor starších žáků“ a postoupují do „Ligy st.žáků“. Družstvo mužů Innebandytos vyhrává 3.ligu a postupuje do celostátní 2.ligy. Spolupráce APS a FBC je oficiálně stvrzena sloučením pod společnou hlavičkou FBC Hradec Králové a jeho týmy konečně okupují všechny myslitelné věkové kategorie. V čele oddílu stanuli Marek Zalabák, Martin Hušek a Jiří Šlenc st.V roce 2009 se hradeckému florbalu konečně také dostává náležité ozdoby, když Pavel Schröfel zakládá tým žen, IBK Hradec Králové. FBC Hradec Králové povzbuzuje hráče a hráčky všech kategorií včetně sportovně založených vozíčkářů, jejichž florbalové hnutí v celé Evropě nabývá na síle, aby se neváhali ozvat na některý z kontaktů, kde bude jejich zájem o florbal přivítán s otevřenou náručí.

2010 – 2012 Mladší žáci a elévové začínají své soutěže hrát bez tabulky a možnosti postupu na vrcholové turnaje ( dobrý nápad ). Jednotlivá družstva FBC mají své stálé vedení – elévové Iva Izachová, Filip Kalina, David Pucholt. Mladší žáci – Jiří Nejman, Kryštof Šimek. Starší žáci – František Smutný. Dorostenci – René Sova. Junioři – Martin Hušek. Muži B – David Heger a Jan Jonáš. Muži A – Michala Fialu po neúspěšném jednání s p.Kolářem a Kastlem vystřídal Martin Hušek. Výrazný úspěch klubu byl v sezoně 2011-12 postup do G2 ligy juniorů, kterému předcházela výhra v 2.juniorské lize a úspěšná baráž s celkem Chomutova. Pod úspěchem vedle hráčů je podepsán realizační tým – Martin Hušek, Břetislav Kuta a Tomáš Matys. Rok 2011 byl také rokem podpisu prvních smluv s hráči v historii klubu.

Vybrané úspěchy:

1999-00 5.-8.místo, MČR (Praha) mladší žáci

2000-01 3.místo, MČR (Kopřivnice) mladší žáci

2002-03 Vítěz přeboru Severovýchodu starší žáci

2004-05 Vítěz 2.ligy juniorů

2007-08 vítěz Královéhradecké ligy mužů

2008-09 Vítěz 3.ligy mužů

2008-09 Vítěz „Přeboru starších žáků“

2011-12 Vítěz 2. ligy juniorů a postup do G2 ligy juniorů