Historie FbC Hradec Králové

Historie FbC HK mapuje historii florbalu v Hradci Králové • 1998 Počátky hradeckého florbalu jsou spjaty s Miladou Růžičkovou, která v roce
 • 1995 zakládá kroužek florbalu při ŠSK ZŠ Mandysova. První větší zápas (1996)končí porážkou od Tornáda Barandov. Po úspěšném rozjezdu začíná ŠSK ZŠ Mandysova Hradec Králové hrát ligu mladších žáků.
 • 1999-2000 Na mistrovství republiky na pražské Spartě sehrávají mladší žáci slušně sledované čtvrtfinále s Faraos Praha, kdy dvě minuty před koncem vedeme nad soupeřem 4:1, abychom při koncertu sportu prohráli na nájezdy 0:3. Na středoevropském turnaji Nisa Open pak obsadíme druhé místo. V další sezóně na trenérskou lavici dosedají dlouholetí konzultanti Milady Růžičkové Martin Hušek (učitel Tv na ZŠ Mandysova) a Boris Linhart (otec Jana Linharta). V té době ŠSK již navštěvují kluci z různých hradeckých škol. Formuje se úspěšná generace, která splní svůj cíl - sen z mlžů a postoupí do 1.ligy juniorů. Část kluků se v budoucnu prosadí i v nejvyšší lize mužů – Jan Linhart, Matěj Rajter, Štěpán Rajter (Vinohrady)
 • 2000 – 2001 Na MČR mladších žáků (4+1) v Kopřivnici 2001 podléháme stejnému soupeři opět na nájezdy (17 nájezd proměnil Jan Šebek, Jan Linhart nikoli), tentokrát až v semifinále. Následným vítězstvím nad Uherským Hradištěm je pro hradecký florbal zajištěn první velký úspěch – bronz na Mistrovství republiky. Faraos, z jejichž řad se později rekrutují hráči SSK Future i české reprezentace, se stávají mistry, když deklasují 10:1 bývalého šampiona Očov Hodonín.
 • 2002 – 2004 V následujících dvou letech se, po úspěšných sezonách a přes kvalifikační turnaj Severovýchodní divize, naši starší žáci probojovali na mistrovství republiky (Brno 2002 a Žďár nad Sázavou 2003), očekávání nebyla naplněna a opakovaně končíme až třináctí. Pozice obhajujeme alespoň na turnaji Nisa Open. Hradečtí hráči jsou pravidelně nominováni do výběrů SvFbU, kde mají možnost porovnat své dovednosti s nejlepšími ze svých vrstevníků. V sezoně 2003-2004 starší žáci a junioři vstupují do TJ Montas Hradec Králové (TJ právě dostavěla novou SH a hlavně ČFbU podmiňovala účast v soutěžích právní subjektivitou, kterou ŠSK neměl). Realizační tým zde tvoří Martin Hušek, Boris Linhart a Jiří Šlenc st., zatímco Milada Růžičková zůstává při ŠSK Mandysova a vychovává další generaci hráčů. Tým starších žáků obsazuje čtvrté místo v regionu a juniorskému týmu se nepodaří postoupit do I. ligy, když skončí na druhém místě za rivalem z Hořic.
 • 2004- 2006 FBC zahajuje jednání se Sokolem Pardubice o sloučení juniorských družstev, s cílem vytvořit kádr nejvyšší české juniorské úrovně. Juniorský tým trénující v HK, hraje pod hlavičkou Pardubic, žákovské týmy nadále hrají pod TJ Montas. V následující sezoně juniorský tým s mnohabodovým náskokem a exhibičním závěrem sezóny postupuje do juniorské I. ligy a vybraní hradečtí junioři pomáhají mužům z Pardubic postoupit do Fortuna extraligy. Nedodržení vzájemných dohod však vede k pádu z nejvyšší juniorské soutěže a rozchodu obou klubů. Pád ze soutěže znamená i první velkou vlnu odchodu hráčů z HK do vyšších soutěží např. Jan Linhart (Future Praha), Ivoš Teichman (Pardubice)… Výrazný podíl na růstu FBC Hradec Králové měl tehdejší partner a sponzor, společnost Galex. Oslovení odborníci a konzultanti Marek Jaroch (SSK Future), David Zlatník (Tatran Střešovice), Miroslav Janovský (Sokol Pardubice), Radim Cepek (HC Rychenberg) a v Hradci začínající trenér Viktor Kolář (FBC Liberec)
 • 2007 – 2009 Nová éra hradeckého florbalu začíná v roce 2007, kdy se z univerzit po naší vlasti sbíhají staří odchovanci a je založen tým Innebandytos, jehož název v sobě snoubí odkaz mezinárodní florbalové sounáležitosti spolu s posportovním uvolněním. Hradečtí mohykáni nezaváhají a ve své první sezoně vyhrávají Královéhradecký přebor mužů. Ve stejném roce Tomáš Hrbek (první dojem byl, že dokáže posunout hradecký florbal o kus dopředu, opak byl pravdou) zakládá ambiciózní CSP Hradec Králové. Po neúspěšných jednáních o spolupráci do CSP přechází několik talentů FBC a vzájemná komunikace se ochlazuje. Florbalový klub začíná spolupracovat s třetím hradeckým oddílem, APS Hradec Králové. Dobře zvolená hostování pomáhají k osobnímu růstu hráčům obou oddílů, starší žáci vyhrávají „Přebor starších žáků“ a postoupují do „Ligy st.žáků“. Družstvo mužů Innebandytos vyhrává 3.ligu a postupuje do celostátní 2.ligy. Spolupráce APS a FBC je oficiálně stvrzena sloučením pod společnou hlavičkou FBC Hradec Králové a jeho týmy konečně okupují všechny myslitelné věkové kategorie. V čele oddílu stanuli Marek Zalabák, Martin Hušek a Jiří Šlenc st.
 • 2009 v hradeckém florbalovém dění přináší další názorový střet, tentokrát v samotném středu CSP HK. Výsledkem je rozluka, z CSP, s dívčím týmem, odchází Pavel Schröfel a zakládá ženský oddíl, IBK Hradec Králové. FBC Hradec Králové povzbuzuje hráče a hráčky všech kategorií včetně sportovně založených vozíčkářů, jejichž florbalové hnutí v celé Evropě nabývá na síle. Pro úplnost, v Hradci v tu dobu pracuje i florbalový oddíl založený při soukromé základní škole DDM Nová generace Sion.
 • 2010 – 2012 Mladší žáci a elévové začínají své soutěže hrát bez tabulky a možnosti postupu na vrcholové turnaje (dobrý nápad). Jednotlivá družstva FBC mají své stálé vedení – elévové Iva Izachová, Filip Kalina, David Pucholt. Mladší žáci – Jiří Nejman, Kryštof Šimek. Starší žáci – František Smutný. Dorostenci – René Sova. Junioři – Martin Hušek. Muži B – David Heger a Jan Jonáš. Muži A – Michal Fiala a Marek Zalabák, po neúspěšném jednání s Kolářem a Kastlem v budoucnu nastoupí k mužům Martin Hušek. Výrazný úspěch klubu byl v sezoně 2011-12 postup do G2 ligy juniorů, kterému předcházela výhra v 2.juniorské lize a úspěšná baráž s celkem Chomutova. Pod úspěchem vedle hráčů je podepsán realizační tým – Martin Hušek, Břetislav Kuta a Tomáš Matys. Rok 2011 byl také rokem podpisu prvních smluv s hráči v historii klubu. V Hradci se formují dvě úspěšné generace hráčů, jejichž členové nahlédnou v budoucnu do nejvyšší soutěže mužů. V FBC HK Ondřej Rychetník (Vinohrady), Tomáš Matys (Chodov), Petr Svatoš, Tomáš Pokorný… O kategorii až dvě mladší hráči v CSP HK skládají výrazný tým kolem Marcela Lehkého (Vinohrady, Pardubice), Dana Škeříka (Pardubice), Martina Haleše (Pardubice, juniorský mistr světa), Adama Huška (Black Angels), Martina Neradílka, Tomáše Koldinského, Filipa Huška… Toto období bylo pro hradecký florbal velmi podstatným. Za projektem pana Hrbka zůstala hromada dluhů napříč republikou, což vedlo k vyřazení družstev CSP ze soutěží ČFbU. Situaci zachraňuje tým trenérů a rodičů hráčů – Michal Moravec, Petr Drahoňovský, Radim Kuštan, Milan Hládek a Jan Volák, kteří zakládají FBK HK a převádějí hráče z nefunkčního CSP do funkčního klubu. Ruku v ruce s nestabilitou přichází druhá vlna odchodů hráčů z Hradce: Marcel Lehký (Mladá Boleslav), Tomáš Koldinský, Dan Škeřík (Pardubice), Filip Hušek (Náchod)…
 • 2013 – 2015 Po emocemi nabitém dvouletém jednání dochází k logickému kroku – k sloučení dvou největších hradeckých florbalových klubů. FBC HK se spojuje s FBK HK a vzniká FbC HK. V čele klubu stojí Michal Moravec, Martin Hušek, Radim Kuštan, Petr Drahoňovský, Milan Hládek, Matěj Hušek a Michal Fiala. Nově vzniklý klub si za hlavní cíl dává vybudování silné mládežnické základny, vyhledávání a vzdělávání vhodných trenérů. Do sezony 2014/15 hlásí 13 družstev.
 • 2015 – 2016 Rozrůstáme se, do soutěží hlásíme 14 týmů. David Heger se svým týmem vyhráváme 2. ligu juniorů (od příští sezony se do 1.ligy již stačí přihlásit – výběr na základě splnění oddílových kritérií). Na MČR starších žáků postupuje tým vedený Petrem Drahoňovským, Filipem Huškem, Davidem Dubským a Tomášem Krejčím. Od této sezony můžeme hrdě prohlásit, že Hradec Králové nemusí čekat na „náhodné“ seskupení silné generace, ale že je nás tolik, že talentovaní hráči jsou v každé věkové kategorii.
 • 2016 – 2017 Koncept rozvoje mládežnických kategorií přináší své ovoce. Družstvo dorostu vedeno trenéry Petrem Drahoňovským a Jakubem Černým postoupilo na finálový turnaj MČR, stejně tak starší žáci trenérů Filipa Huška a Davida Dubského. Za zmínku stojí i sportovní úspěch „neprotěžované“ kategorie, muži A vyhráli pod vedením trenérů Davida Hegera a Martina Huška Divizi C, v postupu do Národní ligy byl nad jejich síly brněnský tým.
 • 2017 – 2018 Pravidelné úspěchy na turnaji Nisa Open napříč kategoriemi chceme rozšířit i o mezinárodní zkušenost, odjíždíme na turnaj Gothia Innenbandy cup ve Švédském Göteborgu. Družstvo dorostu v kategorii ročník B17 se vrátilo s bronzovými medailemi na krku. Pod úspěchem jsou podepsáni trenéři Petr Drahoňovský a Jeroným Žižka. Muži A opakují loňskou sezonu: vyhrávají Divizi C, stopku v postupu jim vystavuje jihomoravský Hluk. U kormidla tentokrát stojí Jeroným Žižka a Martin Hušek. Osvědčili jsme se i jako úspěšní pořadatelé a organizátoři. Rozcvičkou byla organizace letního florbalového turnaje na náměstí Street Floorball League. Vrcholem roku bylo uspořádání Fanzóny, v rámci pořádání MS mužů ve florbale v České republice. Pro nás, ne méně důležitou akcí, byla oslava 20. let florbalu v HK. Výročí jsme si připomenuli turnajem dětí a výjezdním utkáním Superligy mužů Tatranu Střešovice a extraligy žen Tatranu Střešovice. S Tatranem Střešovice jsme podepsali smlouvu o spolupráci. Stali jsme se partnerem ZŠ a MŠ Hradec Králové – Kukleny, Pražská 198, důležitý krok v životě klubu, který nám usnadní pořadatelskou činnost. V soutěžích již máme 15 družstev.
 • 2018 - 2019 V životě klubu další důležitá sezona. Michal Moravec opustil pozici předsedy spolku, novým předsedou klubu se stal Petr Drahoňovský. Opouštíme koncept klubu založený pouze na dobrovolnících. Prvním pracovníkem spolku (klubu) na plný úvazek je Tomáš Pokorný. Ten v rámci svého pracovního vytížení převzal od Martina Huška i post sekretáře klubu. Začínáme vytvářet novou strukturu klubu, založenou na generačně mladších pracovnících, kteří by měli být schopni nás posunout o kus dále (vedle Tomáše Pokorného, Filip Hušek, David Šimeček a Tomáš Krejčí). Výrazným posunem je vedle cílení na rozvoj mládežnických týmů, důraz na výsledek týmu mužů. Muži mají nový trenérský tandem, který tvoří Jakub Černý a Petr Drahoňovský, kteří náš omlazený tým dovedli k prvnímu místu v Divizi C, bohužel přes Hranice a následně Třebíč se nám nepodařilo proniknout do Národní ligy. Ač není cílem výchovy našich hráčů úspěch v mládežnických kategoriích, cílem je tvorba správných návyků… úspěch v těžkých zápasech potěší. Gratulujeme trenérům Tomáši Krejčímu, Michalu Matesovi, Martinu Jarešovi a hráčům k úspěchu v duelu s Chodovem a tím k bronzovým medailím z MČR starších žáků. Na závěrečný turnaj dorostu, na MČR, dovedli své hráče trenéři Tomáš Pokorný a Jeroným Žižka. Muži B pod vedením Tomáše Krejčího postoupili do 3.ligy. Organizátorsky jsme se podepsali pod druhým hradeckým ročníkem Street Floorball League a pod výjezdním utkání střešovických mužů, kteří se v Hradci utkali s Otrokovicemi.
 • 2019 – 2021 Sezony poznamenané covidovou pandemií. Ještě než se vše spustilo, dorazil tým B16 ze Švédska se stříbrnými medailemi - Gothia Innenbandy cup v Göteborgu, trenéři Tomáš Pokorný a Jeroným Žižka. Družstvo mužů obsadilo druhé místo v Divizi B pod vedením trenérů Jakuba Černého a Petra Drahoňovského. Kluci přešli přes první kolo baráže, pak je v postupu do vyšší soutěže zastavil covid a potvrzení stavu nepostupu florbalovou unií. I v následné sezoně jsme o 6 bodů vedli tabulku Divize B, nedohrálo se 50% zápasů = anulování sezony. V roce 2020 jsme přestěhovali sídlo klubu do areálu ZŠ Kukleny. V sezonách jsme měli nasazeno 17 a 19 týmů